Parkování vozidel na zakázaných místech – místní komunikace, chodníky, křižovatky a městská zeleň

Zákon o silničním provozu jednoznačně stanoví, že při stání na místní komunikaci musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 metry pro každý směr jízdy. Na obousměrné silnici to tedy v součtu dělá minimálně 6 metrů. Řidič i spolucestující musí být schopni z vozidla bezpečně vystoupit. Co se týká parkování u křižovatek, tak řidič nesmí parkovat pět metrů před ohybem křižovatky a pět metrů za ním. Zakázané je parkování na přechodu pro chodce a 5 metrů před ním. Podle zákona je parkování na chodníku zakázáno.
Městskou či veřejnou zelení se rozumí zejména zeleň v zástavbě, konkrétně trávníky, záhony, stromy, keře či květiny. Každý je povinen chovat se tak, aby veřejnou zeleň neznečišťoval, nepoškozoval či neničil. Přísně zakázána je pak bez souhlasu vlastníka, v našem případě města, jízda a stání vozidel ve veřejné zeleni.
Majitelé jak soukromých, tak služebních vozidel parkují okolo radnice a školy na parkovacích místech vyhrazených pro školu a městský úřad. Tato všechna porušení od vlastníků automobilů najdeme ve Ždírci n. D. a byla projednávána i na jednání zastupitelstva města. S těmito přestupky se setkáme např. v ulici Žďárské, Brodské, Ke Stadionu, Příčné, Nad Řekou, Liběcké atd.
Chápu, že aut přibývá, ale bezpečnost pro účastníky provozu na místních komunikacích musí být dodržována a městská zeleň patří všem a neopravňuje majitele aut jí poškozovat.

Požádal jsem Městskou polici Chotěboř o preventivní kontrolu způsobu parkování ve městě a upozornění majitelů špatně parkujících vozidel.

Ing. Bohumír Nikl, starosta města



auto